خداوند در جزئیات است " God is in the details "

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

محوطه سازی باغ و باغچه

صفحه نخست / خدمات / محوطه سازی باغ و باغچه
توضیحات

محوطه سازی باغ و باغچه

طراحی فضای باغ و باغچه به همراه محوطه سازی و فضای سبز


لنداسکیپ

محوطه سازی باغ و باغچهکاربر گرامی!

لطفا جهت مشاوره با شماره 09170063004 تماس بگیرید

اصول طراحی لند اسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی

طراحی لند اسکیپ همواره با چالش هایی بویژه در فضاهای مسکونی روبرو است. در این مقاله راهکارهایی تحت عنوان اصول طراحی لند اسکیپ برای فضاهای سبز مسکونی ارائه شده است. بسیاری گمان می کنند امر طراحی لند اسکیپ بخصوص در مورد فضاهای مسکونی، اصول و سلسله مراتب خاصی نخواهد داشت. اما در تجربه ی چند ساله و در پروژه های بسیاری، این اصول رعایت شده اند و نتایج مثبت خود را به دنبال داشته اند. در ابتدا به ذکر نکاتی در باب نحوه ی به نظر رسیدن یک طراحی اند اسکیپ می پردازیم. سپس نکاتی را در موضوع مقیاس و تناسبات اجزاء یک فضای سبز مطرح می کنیم. در نهیات نیز به نکاتی چون نحوه ی صحیح انتخاب و استفاده از گیاهان می پردازیم. در مجموع 8 نکته در باب اصول طراحی لند اسکیپ در این مقاله مطرح شده اند.

قانون مرز مشخص بین فضاها را رعایت کنید

به نظر می رسد این یک قانون لازم الاجرا است و نه فقط یک اصل. چراکه متضمن معنی اصیل یک باغ به عنوان یک محوطه است. این قانون حس پناهگاه را در آغوش طبیعت برای ما ایجاد می کند. قانون مرز مشخص بین فضاها به این امر دلالت دارد که ما در مواقعی که ارتفاع جداره ی عمودی فضا برابر با اندازه ی یک سوم عرض آن فضا می باشد، احساس امنیت و حریم می کنیم. این عدد از طریق آزمایشات روانشناسی محیط بدست آمده است و بسیار راهگشاست. این امر بخصوص در طراحی فضاهای سبز مسکونی که آرامش و ثبات در آن ها بسیار مهم است، از اولویت بیشتری برخوردار است.

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

 

به طور مثال برای لمس بیشتر می توانید این قضیه را هنگامی که در کنار یک درخت و یا دیوار ایستاده اید بتدریج از آن دور شوید. آن گاه متوجه خواهید شد که این قانون چگونه عمل می کند. حال در جایی ممکن است به خاطر ایجاد حس نمادین و مجسمه گونه، تغییراتی در مقیاس و تناسبات اجزاء صورت گیرد. اما این اصل بطور کلی در مورد ایجاد حریم در طراحی فضای سبز از طریق ایجاد مرز مشخص امکان پذیر است.

همیشه خط سازمان دهنده را دنبال کنید

این امر را همچنین در آموزه های معماری را نیز می توانیم بیابیم. که این موضوع همانا دنبال کردن خطوط سازمان دهنده در طراحی فضا می باشند. به طور مثال در معماری این خطوط شامل راهرو، جداره ی ساختمان و یا حتی راستای پنجره می شود. در طراحی لند اسکیپ نیز می توان خطوطی مانند امتداد درختان، استخر و یا مرز ملک را به عنوان این نوع خطوط در نظر گرفت. این دسته از خطوط می توانند به عنوان خطوطی فرضی به منظور ارتباط و سازماندهی اجزاء مختلف دیزاین محیط کاربرد داشته باشند. مثلاً در طراحی فضای سبز ذیل، خطوط بنا را در طراحی لند اسکیپ ادامه داده ایم و لبه ی استخر و یا پیاده راه چوبی را در آن امتداد قرار داده ایم. لذا وجود خطوط اینچنینی باعث ایجاد نظم، یکپارچگی و خوانایی در طرح حتی پس از کاشت گیاهان خواهد شد.

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

 

معمار و نظریه پرداز مشهور، لوکوربوزیه، معتقد است این خطوط سازمان دهنده، تضمینی بر عدم وجود به هم ریختگی در طرح هستند. همچنین باعث ایجاد کیفیاتی چون ریتم در طرح می شوند. و در نهایت یک نوع هندسه ی بنیادین را در طرح پیاده سازی می کنند. لکوربوزیه اما از دو جنبه مهم این نوع خطوط را تحلیل می کند. اول آنکه این نوع خطوط می توانند یک نوع استخوان بندی قوی در ایجاد یک یاغ با حفظ تمام ویژگی های طبیعی آن باشند. ثانیاً آن ها موضوعی هستند که در دست طراح به عنوان ابزاری در جهت پیشبرد طرح عمل می کنند. لذا می توانند عاملی برای تمییز طراح حرفه ای از طراح آماتور باشند.

از تناسبات طلایی برای تعیین نسبت های صحیح بهره ببرید

طبیعتاً استفاده از قوانین خاصی می تواند ما را در طراحی یاری نماید. یکی از این اصول، بکارگیری تناسبات طلایی است که می تواند باعث ایجاد تعادل و نظم خاصی در تناسب میان اجزاء باشد. به عنوان مثال یکی از اصولی که در جهت یافتن تناسب ایده آل میان اجزاء مطرح است، فرمول «a/b = b/a+b» است. بدین معنی که نسبت قسمت کوچک به قسمت بزرگ برابر است با نسبت قسمت بزرگ به مجموع دو قسمت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از معماران منظر در گذشته از دانش ریاضی در طرح هایشان بهره می بردند. لذا امروزه نیز بطور معمول مثلاً از نسبت طلایی 1 به 1/6 در طراحی تراس ها، ایوان ها، کرت بندی ها و … استفاده می شود.

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

از کلیسای «THOMAS D» در طراحی پله ها الهام بگیرید

نکته ی بعدی که در تناسبات بسیار مهم است، سبک کلیسای «Thomas D» در طراحی پله ها است. عموماً از آن به عنوان کاربرد سبک کالیفرنیایی یاد می شود. چراکه وی فرمول خاصی را در طراحی آن پلکان برای اولین بار اسفاده کرد. همان فرمولی که ما امروزه آن را به عنوان فرمول پله «2h+b=63» می شناسیم. رعایت این فرمول در طراحی پله ها خصوصاً در فضاهای لند اسکیپ یک اصل است. این فرمول برای هر نوع پله ای و در هر کجا که باشد صدق می کند.

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

 

اندازه مهم است

آخرین اصل در باب تناسبات طراحی، بر اهمیت اندازه تاکید دارد. این اصل بر این موضوع دلالت دارد که یک شی، هر چه بزرگتر باشد بهتر است. به طور مثال وقتی می خواهیم تصمیم بگیریم که یک پله عریض باشد یا باریک، یک استخر بزرگ باشد یا کوچک، یک آلاچیق کوتاه باشد یا بلند؛ جواب همیشه همان است!

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

کاشت را از بزرگ به کوچک انجام دهید

این موضوع در باب گیاهانی که در فضای سبز کشت می شوند صدق می کند. بدون شک گیاهان، گستره ی نامتناهی از تنوع و گونه بندی را شامل می شوند. به همین خاطر نیز عموماً صدور رای کلی در مورد آن ها بسیار سخت خواهد بود. اما هدف الگوهای کاشتی که ارائه می شوند، غالباً القاء حس لمس طبیعت خواهد بود. لذا بکارگیری آن ها در طراحی لند اسکیپ فضاهای مسکونی کارساز خواهد بود.

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

اولین نکته در این باب، این است که کاشت را از گیاهان با سایز بزرگ به ترتیب به سمت سایز کوچک انجام دهید. به طور مثال اول درختان، سپس درختچه ها، سپس گل ها و گیاهان کوچکتر و در نهایت چمن می بایست طرح ریزی و کاشته شوند. این موضوع هم از لحاظ ترکیب بندی و هم از لحاظ بُعد عملیاتی و اجرایی بسیار چاره ساز خواهد بود. چراکه مثلاً کاشت یک درخت بزرگ ممکن است با عملیاتی همراه شود که موجب از میان رفتن سایر گیاهان شود. این اصل ممکن است به نظر ساده و بدیهی برسد، اما رعایت کردن آن را بسیاری از طراحان باتجربه فراموش کرده و نتایج آن را دیده اند.

عناصر را تکرار کنید

تکرار کاشت گیاهان خاص و این موضوع که در نگاه اول بسیار انبوه به نظر برسند، یکی از اصول طراحی موفق در لند اسکیپ است. به عنوان مثال «Russell Page»، یکی از طراحان منظر مشهور قرن بیستم جمله ی مشهوری در این باره دارد. وی می گوید: «یکی از برجسته ترین و خوشنودکننده ترین علل حظ بصری از یک منظر، تکرار انبوه یک عضو آن است. مثلاً تصور کنید اگر معبد پارتنون فقط یک ستون داشت!»

 

طراحی لنداسکیپ ، طراحی فضای باز ،طراحی فضای سبز ، طراحی محوطه ، معماری لنداسکیپ ، معماری فضای باز ، اس جی دیزاین

 

به طور مثال برای بسیاری از طراحان نیز حتماً پیش آمده که با درخواست کارفرما نسبت به کاشت فرضاً 30 عدد از یک گونه مواجه شده باشند و در نهایت نیز از نتیجه ی کار بسیار راضی باشند.

 

همه ی اصول بالا را رعایت کنید

در باب اهمیت رعایت اصول طراحی لند اسکیپ باید بگویم که تعدادی از آن ها غیر قابل انکار اند. چراکه بطور مثال، من از اولین مهندس طراح منظری که دستیارش بودم آموختم که: «اینکه یک گیاه 50 سِنتی را در یک حفره ی 5 دلاری بکاری بهتر از این است که یک گیاه 5 دلاری را در یک حفره 50 سِنتی!” این جمله در تمام مدت کار حرفه ای بسیار به من کمک کرد. از این بابت که فهمیدم هر گیاهی را نباید هرجایی کاشت. چراکه اگر حتی گیاهان قیمتی با رعایت اصول خاصی – از جمله محل صحیح، اندازه ی ایده آل، تعداد مناسب و چاله ی کافی – کاشته نشوند، نتیجه به هیچ وجه مطلوب نخواهد بود. لذا همه ی اصول مذکور در بالا نیز می بایست به عنوان اصول طراحی لند اسکیپ در فضاهای مسکونی به کار گرفته شوند تا نتیجه ی مطلوبی را در پی داشته باشند.

 

09170063004