God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

همه چیز درباره ی روف گاردن/ بام سبز

خانه / وبلاگ / بدانیم / همه چیز درباره ی روف گاردن/ بام سبز
همه چیز درباره ی روف گاردن/ بام سبز
1401/10/12 0 دیدگاه

روف گاردن به فضایی گفته می شود که با نیمکت، گلدان های سبز، حوض و یا آب نماهای کوچک در تراس و یا بر روی پشت بام یک خانه ایجاد می شوند. طراحی و یا بازسازی روف گاردن می تواند شامل ایده های متفاوتی باشد که انتخاب آن ها بسته به سلیقه هر شخص و فضای آن متفاوت می باشد.

اجرای طرح روف گاردن هم در تراس ها و هم در پشت بام منازل قابل اجرا می باشد.

 انواع مختلف روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن با سیستم متمرکز

اجرای روف گاردن با سیستم متمرکز همانند اجرای محوطه‌های روی سطح زمین است. طراحی این مدل چیزی شبیه باغ یا پارک بوده که از تنوع مختلف گیاهان در آن استفاده می‌شود. اما هنگام اجرایی کردن این مدل روف گاردن باید بدانید که به دلیل استفاده از حجم خاک، فشار زیادی به پشت بام خانه وارد می‌آید. به همین دلیل بهتر است که قبل از هر چیز در مورد مقاومت سازه‌های ساختمان اطمینان کامل کسب نمایید. از آنجا که قطر خاک در روف گاردن با سیستم متمرکز بسیار زیاد است، محدودیتی در انتخاب درخت و گیاهان متنوع وجود نخواهد داشت. اگر می‌خواهید این نوع روف گاردن را در پشت‌بام منزل خود نصب نمایید، قبل از ساخت آپارتمان باید برنامه‌ریزی‌های خاص خود را در این زمینه انجام دهید.

 روف گاردن با سیستم گسترده

اجرای روف گاردن با سیستم گسترده همانند روش قبلی بوده اما با این تفاوت که دیگر نیازی به مقاوم‌سازی ساختمان از قبل نیست. زیرا حجم خاک استفاده شده در مقایسه با سیستم متمرکز، کمتر بوده و به همین دلیل تنوع گیاهی به مانند پارک‌ها نمی‌تواند باشد. در روف گاردن با سیستم گسترده تنها می‌توانید حالت باغچه مانندی را در پشت بام خانه خود داشته باشید و تنها از پرورش مدل‌های محدودی از گیاهان، لذت ببرید. در اجرای بام سبز با سیستم گسترده، گیاهان در عمقی بین ۳۰ الی ۹۰ سانتیمتر درون خاک کم عمق کاشته می‌شوند.

روف گاردن با روش ماژولار

در این سبک بام ، از کانتیرهای مخصوصی برای کاشت گل و گیاه استفاده می شود. معمولا طراحی روف گاردن بر روی یک لایه پیوسته  از کف بام انجام می شود اما در روف گاردن سبک بکس محیط کاشت، به صورت مدولار و ناپیوسته است. روف گاردن باکس مناسب آپارتمان های مسکونی می باشد.

بام سبز ترکیبی

برای اینکه بام ساختمان ها متحمل وزن زیادی نشوند، در طراحی روف گاردن مدرن از ترکیب دو سبک گسترده و فشرده بهره می گیرند. المان های بکار رفته در این سبک عبارتند از انواع درختچه ها،چمن های مصنوعی و یا طبیعی، انواع گل و گیاه،چوب یا شن و سنگریزه. در این سبک بام ها معمولا قسمت محدودی را برای کاشت درخت و سنگ کاری در نظر می گیرند.

مراحل طراحی روف گاردن 

۱- استفاده اصولی و درست از گیاهان و درختان

برای داشتن یک روف گاردن زیبا و مدرن باید از انواع گیاهان باتوجه به حجم، ارتفاع و نوع شان استفاده کرد.رنگ و عطر این گل و گیاه نیز در بام سبز بسیار مهم است و باید به آنها توجه شود.

۲- استفاده بهینه از چوب

چوب نقش بسزایی در طراحی بام دارد. از انوع چوب با دوام می توان در کف و همچنین برای ساخت آلاچیق و پرگولا استفاده کرد.

3_ نورپردازی درست روف گاردن

نورپردازی اصولی نه تنها به رشد و طراوت گیاهان کمک می کند بلکه در زیبایی روف در روز و مخصوصا شب بسیار چشمگیر خواهد بود. از انواع لامپ های مخفی، نور متمرکز، نور خورشیدی و ریسه ای می توان در روف استفاده کرد.

۴- استفاده از مبلمان

برای نشستن و جمع شدن افراد باید از مبلمانی راحت و زیبا که با رنگ روف همخوانی داشته باشد، استفاده کرد. جنس مبلمان با توجه به اینکه در فضای باز، زیر نور خورشید و یا زیر سایه هستند بسیار مهم بوده و باید به آن دقت کرد.

۵- ساخت و اجرای آبنما

وجود آبنما یا به طور خاص آب در روف گاردن می تواند نه تنها باعث زیبایی بیشتر آن شود بلکه در گردش طراوت و رطوبت برای گیاهان هم موثر است و حتی می تواند باعث کاهش دما محیط شود.

گیاهان مناسب برای استفاده از روف گاردن 

پوشش گیاهی در روف گاردن‌ها حرف اول و آخر را می‌زند. پوش گیاهی با توجه به نقش‌های چندگانه‌ای که در این فضاها ایفا می‌کند از نظر طراحی و جانمایی بسیار مهم است. همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد، پوشش گیاهی در روف گاردن‌های مدرن اغلب پوشش کم و نظم و ترتیب بسیار شاخص‌تری دارد.

گیاهان مناسب برای طراحی روف گاردن مدرن معمولاً گیاهانی با ریشه‌های کم عمق هستند؛ انواع درخت‌هایی با ارتفاع کم که در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند، مثل سرو و کاج استفاده می‌­شود. بعلاوه در گلدان‌ها، درختچه‌‌هایی مانند شمشاد و انواع گل‌های زینتی کشت می‌شود. گیاهان رونده (مانند پیچک) نیز در کنج‌ها کاربرد دارند.

از مهم‌ترین المان‌هایی که در اجرای روف گاردن دیده می‌شود فلاورباکس‌ها هستند. فلاورباکس در مدل‌ها و اشکال مختلفی طراحی می‌شود. سبک آن‌ها را مبلمان و همچنین طراحی مدرن روف گاردن تطبیق دهید. انواع فلزی و بتنی یا سنگی به لحاظ قوی‌تر بودن جنبه مردن آن‌ها برای روف گاردن‌های مدرن بسیار مناسب هستند.

نکاتی که برای اجرای روف گاردن باید به آن توجه کنید :

 • گرفتن اجازه‌ها

 • شاید نیاز داشته باشید اجازه‌های مختلفی را برای ساخت روف گاردن خود تهیه کنید. وجود مسائلی در زمینه‌ دسترس‌پذیری، محدودیت‌ ارتفاع ساختمان و آیین‌نامه‌ ایمنی می‌توانند مانع ایجاد هر نوع تغییراتی در سقف شوند.
 • بررسی کیفیت سازه

 • مطمئن شوید که ساختمان تحمل این وزن اضافه را دارد. خاک و گلدان‌ها سنگین هستند؛ این مجموعه سنگین‌تر هم می‌شود وقتی گیاهان شروع به رشد می‌کنند.
 • روش‌های دسترسی

 • چگونه می‌خواهید مواد و مصالح مورد نیاز را به داخل و بیرون از ساختمان برده و به سقف برسانید؟ باید مطمئن شوید که آیا امکان استفاده از آسانسور مجموعه را دارید یا نه.
 • تامین آب

 • آیا قادر خواهید بود گیاهان روی سقف را با شلنگ آب آبیاری کنید؟ محفظه‌ها و تانکرهای آب مقدار زیادی آب می‌خواهند و سنگین هستند، در نتیجه بهتر است از همان ابتدا به فکر ایجاد یک شبکه آبیاری قطره‌ای باشید.
 • میزان تابش آفتاب

 • آیا ساختمان‌های اطرافتان تماما بر روی پشت بام سایه انداخته‌اند؟ یا در یک سناریوی مخالف، آیا در گرمای تابستان گیاهان می‌توانند آفتاب بی‌واسطه و داغ را برای ساعت‌های طولانی تحمل کنند؟
 • میزان گرما

 • غیر از خورشید که در بخش زیادی از روز بر سقف ساختمان می‌تابد، باید گرمای محیطی را هم در طراحی روف گاردن خود در نظر بگیرید؛ گرمایی که از طبقات پایینی، ساختمان‌های مجاور، ماشین‌های داخل خیابان و سازه‌های فولادی اطراف به بام باغ شما می‌رسد. بهتر است به فکر ایجاد سایه در بام سبز خود باشید؛ حتی اگر برای گیاهان نباشد، برای خودتان چرا.
 • حریم خصوصی

 • بسیاری از سقف‌های ساختمان‌ها با ساختمان‌های همسایه احاطه شده‌اند. اگر سقف ساختمان شما در دید کامل قرار دارد، شاید بهتر باشد به فکر ایجاد مانعی برای دید باشید. می‌توانید یک حصار گیاهی درست کنید یا در طراحی خود جایی برای یک آلاچیق هم در نظر بگیرید.
 • امکان برق‌رسانی

 • وجود برق در یک بام سبز واجب نیست، اما دسترسی راحت به آن، کارها را آسان‌تر می‌کند. اگر برنامه دارید شب‌ها هم از روف گاردن خود لذت ببرید، در دست گرفتن شمع گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود.
 • وجود انبار

 • خرده‌ریزها و وسایل زیادی وجود دارند که برای باغبانی نیاز خواهید داشت. فضا در پشت‌بام‌تان محدود است؛ برای نگهداری از وسایل می‌توانید از قفسه‌ها یا نیمکت‌هایی با محفظه تعبیه‌شده در آنها استفاده کنید.

باورهای غلط درباره روف گاردن

روف گاردن باعث افزایش هزینه های ساختمان می شود؟

بام سبز منجر به صرفه جویی در هزینه های ساختمان می شود و در مقایسه با سایر سقف ها گزینه ای مناسب از نظر صرفه اقتصادی است. کاشت گل و گیاه بر روی بام، آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می کند. در واقع می توان گفت بام سبز میزان دمای داخل ساختمان را کاهش داده و هوای آن را خنک می کند، از این رو نوعی عایق پشت بام محسوب می شود. بنابراین برای صرفه جویی در کاهش هزینه سیستم های گرمایشی و سرمایشی می توان روف گاردن را اجرا نمود. مهم است بدانیم بام‌های سبز به وجود آمده‌اند تا گیاهان را به طور طبیعی رشددهند، پس عوض شدنِ فصل‌ها و از راه رسیدن پاییز و زمستان، نه‌تنها تاثیر منفی بر ماهیت بام‌های سبز ندارد، بلکه اگر برای بام‌ سبزتان، گیاهانِ مناسب با نور اریب خورشید در دوفصل آخر سال و مقاوم در برابر سرمای هوا انتخاب کنید، جلوه تازه‌ای از طبیعت پیش روی تان می‌گذارند.

روف گاردن باعث نشت آب به لایه های زیرین سقف می شود؟

یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد در اجرای روف گاردن که گاها تحت عنوان معایب روف گاردن از آن نام برده می شود، نشت آب و نفوذ نم و رطوبت به لایه های زیرین سقف است. بیایید صادق باشیم. اگر سقفی سوراخ باشد چه معمولی بوده و چه به صورت بام سبز ساخته شده باشد دچار آسیب خواهد شد. مهم ترین نکته ای که قبل از اجرای روف گاردن باید بدان توجه نمود، زهکشی آن است. البته نه تنها بام سبز بلکه پشت بام های معمولی نیز نیازمند عایق بندی می باشند تا از نفوذ آب و ایجاد هر نوع خرابی ممانعت گردد. سقف خانه های امروزی به گونه ای ساخته می شوند که قابلیت تحمل بار را دارند، بنابراین به معمار و مهندس ناظر ساختمان خود اعتماد داشته و مطمئن باشید مشکلی برای ساختمان شما پیش نخواهد آمد زیرا با رعایت نکات ضروری و الزامات ساخت بام سبز دیگر نگرانی بابت مسائل احتمالی وجود نخواهد داشت.

میتوان هر ساختمان را سبز کرد؟

بله، اکثر ساختمان ها قابلیت این تبدیل را دارند. ساختمانهای بلند، قابلیت تحمل بار اندک، دسترسی محدود و قرارگرفتن در سایه از جمله مکانهای چالش برانگیز در اجرای فضای سبز به شمار میرود که نیازمند طراحی و مهندسی حرفه ای اجرای روف گاردن میباشد.

روف گاردن در ساختمانهای قدیمی نیز قابل استفاده است؟

بله، بام بر روی انواع متعددی از سقف ها قابل اجرا میباشد. هرچند در ساختمان های جدیدتر، میتوان ویژگی هایی چون قابلیت تحمل وزن را نیز درنظر گرفت. برخی از ساختمانهای قدیمی نیز قابلیت تحمل وزن اضافه را دارند و حتی در غیراین صورت، با اضافه کردن بخش های پشتیبان نیز، میتوان این قابلیت را افزود.

مصرف آب برای روف گاردن چقدر است؟

هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد چرا که میزان آب مصرفی در هریک از مکانهای سبز بسته به شرایط آب و هوایی، تاثیرات محیطی، ویژگی های بستر رشد، نوع سیستم مصرفی و طراحی فضا وابسته است. برای این که نیاز به آب لوله کشی شهری را به حداقل برسانید، می توان دسترسی به سایر منابع تامین مانند آب بازیافتی را بررسی و مورد مطالعه قرار داد. خصوصا اکثر دیوارهای سبز نیاز مبرمی به آبیاری مکرر دارند، به همین منظور سیستم تامین آب تعبیه شده باید از توانایی کافی بهره مند باشد.

ممکن است حجم گیاه نسبت به فضا رشد بی رویه داشته باشد؟

بله. خصوصا در مورد اجرای روف گاردن به دلیل محدودیت های موجود، مساله نگهداری باید یه عنوان یکی از فاکتورهای مهم در فاز طراحی مد نظر قرارگیرد. این مورد را به عنوان معایب روف گاردن نام می برند اما این قضیه قابل کنترل شدن است به طور مثال استفاده از گیاهان ضعیف تر (دارای بیومس-زیست توده- پایین) و یا گیاهانی که دانه هایشان به راحتی در هوا انتشار پیدا نمیکنند، میتواند از هزینه و عملیات نگهداری بکاهد. در دیوارهای سبز به جای هرس گیاه، میتوان با ایجاد فاصله میان گیاه و دیوار، با استفاده از هوا در غیبت رطوبت، ریشه های گیاه را سوزانده و بدین نحو تولید ریشه های سالم را در آن افزایش داد ولی در مورد نمای سبز، هرس به روش های معمول در نگهداری آن نقش به سزایی دارد.

هزینه اجرا روف گاردن چقدر است؟

هزینه ها تا حد زیادی به پروژه و طراحی بستگی داشته و میتواند بسیار متفاوت باشد. از جمله فاکتورهای اثرگذار در قیمت میتوان به اندازه فضای سبز، طراحی و نوع مواد مصرفی (مثل تقویت کننده ها، حجم بستر رشد مصرفی و تعداد سایر سطوح سخت به کار رفته در مجموعه مثل مبلمان)، نیازمندیهای سطح دسترسی و نیازهای مراقبتی (مثل ورودی آبیاری، وجین، هرس و بارور کننده) اشاره کرد.

قابل ذکر است که فن آوری های موجود در اجرای روف گاردن، علاوه بر کاربرد در اماکن بزرگ و طراحی های منحصر به فرد؛ امکان ایجاد دیوارهای نسبتا ارزان قیمت و قابل اجرا بدون نیاز به نیروی متخصص را نیز در اختیار میگذارد. برای این که بدانید چقدر هزینه لازم است تا بتوانید روف گاردن  دلخواه خود را داشته باشید کافی است تنها با شماره بالای صفحه تماس بگیرید و از مشاوره تیم تخصصی مهندسی ساز استفاده کنید.

پس اجرا روف گاردن تماما باعث سود آوری می شود و تمامی نکاتی که ممکن است جز معایب روف گاردن به شمار روند تنها باور های غلطی است که گفته شده اند فراموش نکنید که داشتن یک طبیعت کوچک در خانه خودتان چقدر می تواند در حال خوب شما تاثیر گزار باشد به علاوه با ایجاد روف گاردن علاوه بر داشتن روحیه شاداب تر شما می توانید ارزش ساختمان خود را بالاتر ببرید چرا که روف گاردن جز امکانات ساختمان به حساب می آید.

 

عوامل موثر بر هزینه روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن از مهم ترین عواملی است که باعث تصمیم گیری در این رابطه می شود. در اینجا به توضیح برخی از عواملی که در هزینه اجرای بام سبز تاثیر می گذارد می پردازیم :

جنس و برند محصولات

فضای سبز روف گاردن 

فضای سبز روی بام می تواند با توجه به سلیقه و شرایط آب و هوایی منطقه انواع مختلفی داشته باشد. این فضای سبز شامل گیاهان پوششی و یا مجموعه ای از درختان و درختچه هاست. با توجه به نوع گیاهان و تراکم فضای سبز هزینه اجرای روف گاردن متفاوت خواهد بود.

آبیاری اتوماتیک روف گاردن 

یکی از عوامل مهم نگهداری از گیاهان بام سبز آبیاری آن است. به طور معمول به دلیل محدودیت هایی که در زمینه بهره گیری از نیروی انسانی در جهت آبیاری و باغبانی وجود دارد به طور معمول از آبیاری اتوماتیک و قطره ای استفاده می شود.

اگر چه ممکن است در نگاه اول آبیاری اتوماتیک هزینه بیشتری داشته باشد اما در مدت زمان طولانی صرفه اقتصادی بسیار بالایی به نسبت قیمت و کارکرد خود دارد.

نورپردازی روف گاردن

نورپردازی روف گاردن یکی از ویژگی هایی است که برای زیباتر نشان دادن فضای سبز موجود استفاده می شود. نورپردازی در هزینه اجرای روف گاردن قیمت نسبتاً بالایی دارد اما می توان اطمینان داشت که جلوه و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد.

زیرسازی روف گاردن

از آنجایی که روف گاردن رطوبت را به دنبال دارد و ممکن است در اثر زیر سازی نا مناسب موجب آسیب رسانی به ساختمان شود. از این رو این بخش نیز، تا حدی قسمتی از هزینه اجرای روف گاردن را در بر می گیرد.

از این رو به روش پرتابل-مدولار زیر سازی شامل ایزوگام، یک لایه ملات ماسه و سیمان و یا موزائیک است. در همین مدت نیز تا دو روز می بایست تست آب انجام گیرد.

کفسازی روف گاردن

مرحله بعدی اجرای بام سبز کف سازی است که به دو صورت چوبی و یا شن و قلوه سنگ تزئینی انجام می شود. هزینه اجرای روف گاردن بسته به کف سازی متفاوت خواهد بود. در صورتی که کف چوبی باشد هزینه بیشتری را در بر خواهد گرفت.

این افزایش هزینه ها از آن جهت است که در کف سازی چوب هزینه مواد اولیه و زیر سازی بالاست اما در روش شن و ماسه یا قلوه سنگ به دلیل آنکه نیازی به زیر سازی وجود ندارد هزینه ها کاهش می یابد.

تجهیزات جانبی بام سبز

بسیاری از افرادی که اقدام به ساخت و اجرای بام سبز می کنند به دنبال ایجاد فضایی برای گذران روز هستند تا روحیه خود را تغییر دهند. در این بین افزودن برخی از تجهیزات و امکانات مناسب می تواند در رسیدن به این هدف بیش از همیشه شما را یاری کند.

این موارد شامل آلاچیق، آبنما، میز و صندلی های مناسب و … می باشد که با توجه به متراژ، متریال و طرح های مختلف در هزینه اجرای روف گاردن تاثیر می گذارد.

در آخر :

روف گاردن می‌تواند تنها با استفاده از چند گلدان و کنار هم چیدن آن‌ها بر روی پشت بام و یا اجرای فضاهای سبزی مانند پارک‌ها ایجاد شود. در طراحی روف گاردن مدرن عوامل مختلفی از جمله سازه ساختمان، نوع کاربری، شرایط اقلیمی و سلیقه ساکنان اهمیت دارند. روف گاردن پشت بام ساختمان‌ها را به فضایی لوکس و کاربردی تبدیل می‌کند. روف گاردن‌های مدرن به دلیل سادگی و صد البته طراحی منحصر به فردی که دارند روز به روز در حال رایج شدن هستند. در طراحی روف گاردن‌های مدرن باید از المان‌ها و اصول خاصی پیروی کرد. فرقی نمی‌کند از چه سازه یا المانی استفاده می‌کنید، مهم این است که بتوانید در بین آن تعادل را برقرار کنید و هیچ یک از آن‌ها ماهیت مدرن بودن فضا را به هم نزنند.

« شاید دوست داشته باشید »

بهترین زمان برای بازسازی / فصل مناسب بازسازی

دکوراسیون داخلی آشپزخانه + انواع سبک کابینت آشپزخانه

 


36

دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما
دسته بندی مطالب
اشتباهات رایج بدانیم

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

تماس با ما
09170063004