God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق خواب

خانه / وبلاگ / بدانیم / طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق خواب
طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق خواب
1401/10/07 0 دیدگاه

طبق نتایج نظرسنجی انجام شده در سال 2015، سلامت عاطفی افراد وابسته به چیدمان اتاق خواب است. بنابراین طراحی این بخش از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ حتی اگر در دید عموم نباشد. برای داشتن اتاق خواب رویاییتان رعایت چند نکته کافیست. با شیرازملک همراه باشید تا با این نکات بیشتر آشنا شویم.

 

 

انواع دکوراسیون اتاق خواب بر اساس کاربرد مختلفی که دارند طراحی شده‌اند و هرکدام ویژگی‌های منحصر به خود را دارد و باید متناسب با سلیقه‌ و نیاز خود سبک مورد نظرمان را انتخاب کنیم. اما مهمترین تقسیم‌بندی‌های اتاق خواب که می‌تواند به ما در انتخاب مبلمان و دکوراسیون کمک کنید این موارد هستند:

اتاق خواب نوزاداتاق خواب نوزاد باید با ایجاد محیطی آرام به خواب و رشد جسمی آن‌ها کمک کند.

 

 

اتاق خواب کودکان: کودکان سلیقه خاص خودشان را دارند و به رنگ‌های روشن علاقه دارند. آن‌ها دوست دارند پوستر‌ها و نقاشی‌هایی روی دیواراتاقشان باشد.

 

 

اتاق خواب نوجوان: سن نوجوانی سنی است که توجه افراد بیش از همیشه به جنسیت خود و شباهت‌ها و تفاوت‌های ناشی از جنسیت جلب می‌شود. دختران معمولا رنگ صورتی یا بنفش را ترجیح می‌دهند و می‌خواهند اتاقشان قفسه و کمد‌های بزرگی داشته باشد تا بتوانند تمامی وسایل خود را در آن جای دهند. اما دکوراسیون اتاق خواب پسرها بر اساس آنچه به آن علاقه دارند مثلا ورزش، تکنولوژی و تم‌هایی شبیه به این طراحی می‌شود.

 

 

اتاق خواب بزرگسالاناتاق خواب سبک‌های مختلفی دارد. یکی از محبوبترین‌ سبک‌ها؛ معاصر است. اتاق خوابی با تمام وسایل مورد نیاز اساسی و در کنار آن وسایل تزئینی زیبا. سبک بعدی اتاق خواب آنتیک است که با به کاربردن وسایل قدیمی در دکوراسیون اتاق و ترکیب آن با مبلمان موجود طراحی می‌شود. در اتاق خواب مدرن، اسباب و وسایل مدرن و مبلمان آیکونیک قرن بیستم به کار می‌رود و تمایل به سادگی از ویژگی‌های آن است.

 

 

اتاق مهمانوقتی مهمان دارید و نمی‌خواهید اتاق خودتان رادراختیارش قرار دهید، وجود چنین اتاقی خیلی کمک کننده خواهد بود. این اتاق نباید دکوراسیونی شخصی و مطابق با سلیقه خاص شما داشته باشد و مبلمان و رنگ‌های به کار رفته در آن بهتر است خنثی باشند و یا از تم‌ها و ایده‌های همه‌پسند و ساده که جواب خود را پس داده‌اند برای دکوراسیون آن استفاده شود.

 

 

اتاق خواب چندمنظوره: نوع دیگری از اتاق خواب، اتاق‌های چندمنظوره‌است که که علاوه بر استراحت برای مطالعه و کار نیز استفاده می‌شود، بنابراین مساحت آن بزرگتر و طراحی دکوراسیونش پیچیده‌تر است.

 

 

دکوراسیون اتاق خواب و نکات مهم آن

دکوراسیون اتاق خواب و طراحی آن یک سری نکات اساسی دارد که برای داشتن اتاق خوابی راحت و کاربردی باید مدنظر قرار گیرند:

قانون اول؛ مرتب بودن اتاق خواب است. اتاق خواب نباید شلوغ باشد.شلوغ بودن و وجود وسایل زیاد و غیرضروری در اتاق خواب باعث کاهش آرامش ذهنی فرد می‌شود و دیگر محیط مناسبی برای استراحت نخواهد بود.

قانون دوم؛ تمرکز است. تمرکز دکوراسیون اتاق‌خواب باید حول تخت باشد و بقیه وسایل دور آن چیده شوند. بعضی طراحان قرار دادن فرش زیر تخت یا قرار دادن چراغ در دو طرف تخت خواب، نصب یک نقاشی یا تصویر روی دیوار بالای تخت را برای نشان دادن افزایش تمرکز روی تخت خواب پیشنهاد می‌دهند.

 

 

قانون سوم؛ قانون تخت خواب است.وقتی می‌گوییم تخت خواب مرکز اتاق خواب است پس باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهیم و از بین انواع تخت خواب‌ها شامل مدرن، رسمی، رمانتیک سایبانی، تخت خواب فرانسوی و دیگر سبک‌های موجود، سبکی که مناسب اتاق ماست را انتخاب کنیم.

قانون چهارم؛ چیدمان وسایل مربوط به تخت خواب شامل پتو، بالش و ملحفه‌ها است که می‌توانند شکل متفاوتی به اتاق‌خواب بدهند. شما می‌توانید از رنگ مشکی و تک‌رنگ‌های دیگر و یا سایه‌های مختلف از یک رنگ برای این موارد استفاده کنید.

 

 

قانون پنجم؛ قانون رنگ‌هاست. اگر از رنگ روشن برای دیوارهای اتاق استفاده کنید، اتاق بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید در حالی که رنگ‌های تیره حس کوچک و محدود بودن محیط را در فرد القا می‌کنند.

 قانون ششم؛ قانون نور اتاق‌خواب هست که تأثیر بسزایی در دکوراسیون اتاق خواب دارد. اگر می‌خواهید اتاق خوابی دنج با جوی گرم و صمیمی و آرام داشته باشید، از نور سقف کمتر استفاده کنید و بجای آن از چراغ مطالعه یا شمع استفاده کنید.

 

 

انتخاب سبک اتاق خواب

دوست دارید اتاقی دنج داشته باشید؟ یک مخفی گاه شاد و پر از انرژی مثبت؟ فضایی دور از استرس های روزانه؟ با در نظر گرفتن تمام این موارد باید شروع به کار کنید. فرقی نمی کند که می خواهید یک سوئیت بزرگ یا یک اتاق خواب کوچک را طراحی کنید. ابتدا لازم است انواع سبک در طراحی دکوراسیون را بشناسید و سبک مورد پسندتان را انتخاب کنید. مهم اینست قبل از هر اقدامی، سبکتان را انتخاب کرده و بر اساس آن قدم های بعدی را بردارید. ممکن است سبک مدرن، کلاسیک، روستیک، صنعتی، مینیمال و … بپسندید.

در همه این موارد بهتر است به این نکته دقت کنید که تمام اجزا با هم هماهنگی داشته باشند. اگر اتاق خوابی پر زرق و برق می پسندید، سبک کلاسیک مناسبتان است. اگر اتاق خوابی ساده و شیک می پسندید، احتمالا سبک مدرن یا مینیمال مناسب سلیقتان است. سبک های روستیک،  صنعتی و بوهو مناسب افرادی با سلیقه خاص می باشد.

 

 

رنگ مناسب اتاق خواب 

 یکی دیگر از چیزهایی که در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد و می‌تواند در روحیه شما هم تاثیر مستقیم داشته باشد رنگ دیوارها، روکش تخت خواب و پرده ها می باشد. سعی کنید از رنگی که به شما حس و حال خوبی منتقل می کند استفاده کنید و از وسایل خیلی زیادی در اتاق خواب استفاده نکنید چون قرار است اتاق خواب جایی باشد که آرامش شما در آنجا رقم می‌خورد و بهتر است از رنگ هایی که در آرامش شما تاثیرگذار است استفاده کنید. 

 

 

کاغذ دیواری اتاق خواب

انتخاب طرح و رنگ و مدل کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون اتاق خواب بر اساس سلیقه شخص و البته متراژ فضا صورت می‌گیرد.

رنگ‌ها نقش مهمی در سلامت روان و ایجاد آرامش ایفا می‌کنند بنابراین با توجه به ماهیت اتاق خواب و کاربری آن باید از کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های ملایم استفاده شود.

کاغذ دیواری هایی با طرح و مدل شلوغ و یا رنگ‌های گرم و هیجان انگیز مثل قرمز برای اتاق خواب مناسب نیستند، بهتر است طرح کاغذ دیواری متناسب با سبک دیزاین اتاق خواب انتخاب شود، به طور مثال در اتاق خواب‌های کلاسیک از کاغذ دیوارهایی با طرح گل و یا ساده استفاده می‌شود اما در اتاق خواب‌های مدرن استفاده از طرح‌هایی مثل اشکال انتزاعی و هندسی بسیار مرسوم است.

 

 

عمودی یا افقی بودن طرح‌های کاغذ دیواری اتاق خواب نیز نقش مهمی در بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دادن فضا دارند بنابراین باید هنگام انتخاب کاغذ دیواری باید به این نکته نیز توجه لازم داشت.

نکته مهم بعدی در انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق خواب استفاده از کاغذ دیواری هایی است که بازتاب نور ندارند، هرچه فضای اتاق خواب رنگ‌های مات‌تری داشته باشد برای کمک به خواب راحت و فضای آرام مناسب‌تر است. 

 

 

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب باید یک مکان گرم و آرام و امن برای استراحت، خواب کافی یا انجام امور شخصی باشد، بنابراین نورپردازی این بخش از منزل بسیار مهم و مورد توجه خواهد بود. نور اتاق خواب باید بدون درخشش و خیره کردن چشم‌ها باشد، این نور معمولا توسط چراغ‌ها و لوسترها تامین می شود و به وسیله کالاهایی مثل چراغ خواب یا چراغ مطالعه در جاهای مناسب تحت کنترل در می آید.

 

 

تخت خواب مناسب

هنگام خرید تخت خواب حتما به سایز و اندازه و تناسب آن با اتاق خواب توجه کنید. تخت خواب نباید به گونه ای باشد که کل فضای اتاق را بگیرد یا مزاحم رفت و آمد باشد. محل قرارگیری تخت خواب نیز باید در طراحی داخلی اتاق خواب مدنظر باشد به نحوی که روبروی درب ورودی نباید قرار بگیرد. رنگ تخت خواب نباید با رنگ غالب یکسان باشد ولی در انتخاب متضاد یا مکمل بودن رنگ انتخاب با شماست تا هنرمندی خود را به رخ بکشید.

 

 

محل قرارگیری تخت خواب

پیشنهاد می شود که تخت را در دورترین نقطه اتاق خواب قرار دهید. بهتر است تخت در جایی قرار بگیرد که به در ورودی دید داشته باشد؛ این کار حس امنیت می دهد. برای تخت های دونفره بهتر است هر دو طرف تخت فضای خالی وجود داشته باشد. دو نفر هنگام رفت و آمد نباید برای یکدیگر مزاحمتی ایجاد کنند. تاج تخت را به یکی از دیوار های اتاق بچسبانید.

 

 

  طراحی سقف اتاق خواب

طراحی داخلی سقف اتاق خواب بر روی زیبایی این فضا اهمیت و تأثیر بسیار زیادی دارد. معمولا برای سقف در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب از نمونه طرح های سقف کاذب و یا کناف استفاده می کنند. سقف های کاذب در انواع مختلف همراه با نورپردازی های بسیار زیبا اجرا می شود و شما می توانید هر طرح و مدلی که می پسندید را به خوبی پیاده سازی کنید. هر نوع طرحی که انتخاب می کنید به ارتفاع سقف، تناسب نوع طراحی سقف با محیط اتاق خواب، محل نصب و نوع نورپردازی آن دقت ویژه ای داشته باشید.

 

 

کمد دیواری اتاق خواب

 استفاده از کمد دیواری در قسمت اتاق خواب می تواند باعث برقراری نظم بیشتر در وسایل و لباس ها شود و خرید مناسب کمد دیواری اتاق خواب می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری دهد. با توجه به نیاز بازار و بودجه مردم و تنوع سلیقه آن ها، انواع مختلف کمد دیواری اتاق خواب در بازار موجود است.

برای انتخاب مدل کمد دیواری باید توجه کنید که کدام مدل برای اتاق شما مناسب تر است و میزان فضایی که در اختیار دارید به چه صورت است و دکوراسیون منزل شما از چه نوعی می باشد؟ کمد دیواری های جدید با کاربردهای مختلفی طراحی شده اند و در بازار عرضه می شوند که در سه دسته کلی کمد رختخواب، کمد لباس و کمد closet می باشند.

 

 

آینه در اتاق خواب

وجود آینه در هر اتاق خواب لازم است. فرقی نمی کند آینه ای بزرگ و قدی باشد یا آینه ای کوچک مخصوص میز آرایش. استفاده از آینه های بزرگ در اتاق خواب، حرکتی منحصر به فرد است. با استفاده از آینه های بزرگ در اتاق خواب های کوچک، متراژ اتاق را بزرگ تر از حد واقعی نشان دهید. بسیاری از طراحان معتقد هستند که بهتر است آینه روبروی تخت قرار نگیرد.

 

 

پرده اتاق خواب

شاید در نگاه اول به یک اتاق خواب با دکوراسیون خوب ، پرده های آن اتاق به چشم ما نیایند ولی اگر با دید مناسبتری توجه کنید متوجه میشود که یک پرده مناسب چقدر میتواند تاثیر گذار باشد. پرده ی استاندارد که متناسب با نوع اتاق و سرویس خواب نیز باشد میتواند در کنار زیبایی ، نور کافی و لازم اتاق را برایتان فراهم آورد تا زیبایی اتاق شما در یک نگاه چندین برابر باشد.

 

 

انتخاب فرش برای اتاق خواب

یکی از اقلام دکوارتیو کاربردی در اتاق خواب، فرش است. فرش در  اتاق خواب کاربرد معمول خود را نداشته و بیشتر برای هماهنگی میان المان‌های دکوراسیونی انتخاب می‌شود. معمولا فرش‌های اتاق خواب اندازه کوچکی دارند و از جنس بسیار نرم با طراحی‌های مخصوص تولید می‌شوند. فرش‌های مورد استفاده در اتاق خواب معمولا نرم‌تر هستند و بهترین جا برای قرار دادن فرش اتاق خواب در کنار تختخواب است، گاهی نیز استفاده از فرش در مرکزیت اتاق می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

 

انتخاب وسایل جانبی

بعد از اینکه تکلیف دیوارها مشخص شد، می توان به سراغ وسایل اتاق رفت. این وسایل شامل کمد، تخت، پرده، صندلی و .. می شود. این وسایل بخش مهمی از اتاق خواب را تشکیل می دهند که مشخص کننده سبک انتخابی شماست. یک تخت راحت انتخاب کنید تا با استراحت روی آن، تمام خستگی روز را از خود دور کنید.

صندلی ای برای لحظات آرام خود که در آن ساعتی از روز را به مطالعه و ریلکس کردن بگذرانید. پرده های اتاق خواب و فرش می تواند به اتاق خواب روح و رنگ بدهد؛ پس در انتخاب رنگ آن جسور باشید. در کنار این وسایل می توانید از قاب عکس ها، مجسمه های کوچک یا کتابخانه ای کوچک برای کتاب های مورد علاقتان استفاده کنید.

 

 

 

استفاده از گیاهان در اتاق خواب

برای داشتن یک اتاق‌خواب ایده آل با رایحه‌ی آرامش‌بخش، می‌توانید از ترفندهایی مانند قرار دادن گیاهان طبیعی، استفاده کنید. شاید تاکنون به این فکر نکرده باشید که چطور یک گیاه می‌تواند غیر از زیبایی و تصفیه هوای اتاق‌خواب شما اثر دیگری داشته باشد.

دانشمندان بر این باورند که حضور گیاهان در داخل خانه می‌توانند علاوه بر رفع آلودگی‌های محیط اتاق به بهبود خلق‌وخوی شما، کاهش استرس و اضطراب، تسکین بسیاری از دردها، پیشگیری سرماخوردگی و بهبود کیفیت خواب شما اثر گذارند. 

 

 

تاثیر استفاده از تابلو در دکوراسیون داخلی

 تابلو ها همواره نباید افقی باشند. تابلوهای عمودی زیادی وجود دارند که برای ساختمان هایی مناسب هستند که دیوار کوتاهی دارند. این تابلوهای عمودی جلوه زیبایی را ایجاد میکنند و میتوانند دیوارهای شما را بلند تر از آنچه که هستند جلوه دهند.

 پشت کاناپه یکی از بهترین مکان ها برای نصب تابلو است.تابلو را میتوانید در پشت کاناپه نصب کنید و مشاهده کنید که تا چه اندازه زیبایی ایجاد میکند. تنها نکته ای که در نصب تابلو در پشت کاناپه وجود دارد را باید ابعاد آن نام برد. ابعاد تابلو نباید از کاناپه بزرگتر باشد زیرا جلوه بدی را ایجاد خواهد کرد. 

 

 

بکاربردن تلویزیون در اتاق خواب 

داشتن یک تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب شما باعث می شود که جدا از دنیای شلوغ و پردغدغه در اتاق خود بنشینید و از هیایو به دور باشید، اما از نظر بسیاری از کارشناسان برای این کار و استفاده از تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب خود باید دقت کافی را داشته باشید و نکاتی را نیز رعایت فرمایید.

امروزه دومین یا حتی سومین تلویزیون خانه در دکوراسیون اتاق خواب جای می گیرد. بسیاری از افراد از آنجایی این تصمیم را می گیرند که به نظرشان وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب باعث ایجاد آرامش شده و لذت بردن از اوقات فراغت روزانه را برایشان چند برابر می کند. با این کار می توانید حتی در هنگام عوض کردن لباس هایتان نیز به اخبار گوش کنید و یا حتی شاید گاهی بخواهید برنامه هایی را دور از چشم کودکانتان دنبال نمایید.

 

 

 چگونه بودجه خود را برای دکوراسیون اتاق خواب مدیریت کنیم؟

برای مدیریت هزینه‌های دیزاین اتاق خواب (چه کوچک و چه بزرگ) حتما با یک گروه باسابقه و قابل اعتماد درباره ایده‌هایتان برای دکوراسیون اتاق خواب مشورت کنید.

پس از آن، کل بودجه‌ای که می‌توانید برای طراحی یا تغییر دکور اتاق خواب کنار بگذارید را به مدیر پروژه اطلاع دهید، تا کار طراحی و اجرای دکوراسیون متناسب با بودجه شما بسته شود.

یکی از مزایای سپردن کار به طراح دکوراسیون حرفه‌ای، اینست که بهترین طراحی ممکن براساس بودجه و سلیقه شما انجام خواهد شد. استخدام طراح از یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی معتبر، شما را چندین گام به تغییر دکوراسیون اتاق خواب با کمترین هزینه نزدیک تر می‌کند.

 

 

 

 


34

دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما
دسته بندی مطالب
اشتباهات رایج بدانیم

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

تماس با ما
09170063004